Piszą o nas w prasie

Poniżej tekst z artykułu:

BudowlAnka w wieku emerytalnym, czyli 65 lat Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu

Gdyby nasza szkoła była kobietą, to od 5 lat mogłaby spokojnie popijać herbatkę w domowym zaciszu, ciesząc się spokojnym życiem na emeryturze. Jednak 65 lat, to także żelazna rocznica, a co za tym idzie – solidna, niezniszczalna, oparta na stabilnych i niezachwianych fundamentach, będąca marką samą w sobie. Bo czy wiek emerytalny naszej szkoły świadczy o tym, że odpuszczamy i przestajemy się starać? Wręcz przeciwnie.

65 lat historii, to całe pokolenia uczniów, absolwentów, nauczycieli i wykwalifikowanych fachowców, których w branży budowlanej spotykamy niemalże na każdym kroku.

Wielką zasługą tego są nie tylko lekcje w szkole, ale doświadczenie, które uczniowie zdobywają na praktykach zawodowych, w firmach, z którymi współpracujemy. To właśnie tam nabywają umiejętności, uczą się zawodu i podglądają rzemieślników w pracy. A zmianowy system nauki (tydzień w szkole / tydzień na praktykach), który mamy od lat w Branżowej Szkole pokazał nie raz, że jest to najlepsza forma kształcenia praktycznego – nie tylko dlatego, że uczniowie nie muszą zastanawiać się czy danego dnia idą do szkoły, czy na praktykę. Ale przede wszystkim dlatego, że uczęszczając przez cały tydzień do „pracy”
są odpowiedzialni za powierzone im zadania. I mogą poczuć się jak etatowi pracownicy.

W rekrutacji na nadchodzący rok szkolny, która startuje już 13 maja, mamy do zaoferowania aż 13 zawodów, z czego ponad połowa to zawody budowlane. Pozostałe natomiast związane są z mechaniką pojazdową. I każdy kierunek, co roku cieszy się dużą popularnością. Podczas rekrutacji właśnie zdarza się, że spotykamy się z sytuacją, kiedy ktoś, kto się u nas uczył przyprowadza do nas swoje dziecko – na zasadzie jestem mechanikiem i mój syn też wybrał ten zawód. Ci rodzice bardzo często opowiadają
o swoich wspomnieniach ze szkolnych lat – kto był ulubionym nauczycielem, a do kogo szło się na lekcje niechętnie.

Każdy z oferowanych przez nas zawodów, to nie tylko fachowa wiedza w teorii i praktyce. To także inwestycja w przyszłość i wybór zawodu, który może bardzo dobrze procentować później w pracy.

Jednym z nich jest kierunek związany z ogrodnictwem, roślinami i projektowaniem terenów zieleni. I trzeba przyznać, że od początku Technik Architektury Krajobrazu cieszy się ogromną popularnością. To jeden z zawodów poszukiwanych w ostatnich latach na europejskich rynkach pracy. Do zadań architekta należy m.in.: pielęgnacja parków, planowanie i wykonywanie prac związanych z terenami zieleni zarówno
w miastach, jak i na wsiach czy projektowanie i renowacja ogrodów na prywatnych posesjach. Uczniowie poznają programy komputerowe do projektowania, zdobywają gruntowną wiedzę o roślinach i ich pielęgnacji, a także wykonują kosztorysy i projekty w terenie.

Oczywiście jak w każdej szkole, tak i u nas jest też czas na zabawę! A okazji ku temu jest całkiem sporo. Poza balem maturalnym, na który trzeba poczekać aż do piątej klasy w technikum, uczniowie mają okazję uczestniczyć w takich wydarzeniach jak: bitwa na kolędy, mikołajki szkolne, poczta walentynkowa, rajdy integracyjne – na które zapraszani są wszyscy rozpoczynający naukę w pierwszej klasie. A ponadto: wyjścia
do kina, muzeum, na wystawy, do teatrów czy wspólne oglądanie filmów w sali gimnastycznej. Organizujemy też całkiem sporo wycieczek – zaczynając od tych po Polsce, poprzez Jarmarki Bożonarodzeniowe w kraju i za granicą, a kończąc na europejskich stolicach, jak Paryż, Amsterdam,
Berlin, Rzym, aż po całą Szwajcarię. A planów na wyjazdy jest dużo więcej.

Pisząc ten tekst mam przed oczami ulotkę z ofertą zawodów BudowlAnki, na której żółtą czcionką
wytłuszczono „Wybierz zawód z przyszłością” – i myślę, że to bardzo ważne, żeby uświadomić
sobie, że można skończyć najlepsze studia, które bywa, że przydają się do smażenia frytek, albo
wybrać taki zawód, który zapewni bezpieczną i spokojną przyszłość oraz będzie rozwijał i sprawi,
że jak mówi przysłowie: „rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”.
(Tekst – Joanna Pera, sekretarz szkoły)

Artykuł ukazał się w:
– „Gazeta Mosińsko-Puszczykowska” 02/2024
– „Gazeta Lubońska”
– „Komorniki dla Ciebie”