Szlakiem Rogera Sławskiego

Poznań można zwiedzać na wiele sposobów. Jest Trakt Królewsko – Cesarski, są ścieżki związane z ważnymi dla miasta datami i postaciami. Są także takie, które odsłaniają elementy większych koncepcji czy strategii rozwoju.

Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Grunwaldzkiej  wyruszyła w piękny wiosenny dzień szlakiem Rogera Sławskiego, poznańskiego architekta. W ten sposób 24 marca uczciła 151. rocznicę urodzin Patrona swojej szkoły.

Kim był zacny jubilat? Sławski urodził się w 1871 roku. Ukończył poznańskie Gimnazjum Marii Magdaleny. Studiował w Niemczech. Po studiach powrócił do Poznania i mocnym akcentem, bo projektem odbudowy skrzydła Bazaru Poznańskiego, rozpoczął długoletnią pracę, która zaowocowała licznymi realizacjami architektonicznymi, zarówno w Poznaniu jak i na naszej krajowej mapie dworków, pałaców i kościołów.

Roger Sławski to przede wszystkim architekt PeWuKi, a zatem budynków postawionych w związku z Powszechną Wystawą Krajową. Do dziś obiekty targowe to wizytówki naszego miasta. Warto wspomnieć, że PeWuKa to nie tylko dzisiejszy obszar MTP, ale i między innymi Szpital Wojskowy i budynek dawnego Collegium Chemicum przy Grunwaldzkiej, Collegium Anatomicum przy Śniadeckich czy fontanna w kształcie gwiazdy w Parku Wilsona

Kierując się od Targów w stronę Placu Wolności, warto spojrzeć na kamienicę PTPN-u przy ulicy Mielżyńskiego czy też nagrodzony tytułem najpiękniejszej kamienicy Poznania (w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego) budynek UNION przy ulicy 3 Maja. Szlak architektonicznych realizacji Sławskiego prowadzi nas z Placu Wolności na Stary Rynek. Tu mijamy wspomniany już Bazar, a na samym rynku widzimy budynek Brovarii (tu pozostałości po projekcie Sławskiego widoczne są od ulicy Sierocej) oraz ratusz, nad którego powojenną odbudową pracowała grupa architektów, dla której Sławski był bezcennym doradcą.

Ważną dla Poznania realizacją projektu Sławskiego jest też Dom Studencki ,,Hanka” przy Alejach Niepodległości

Na Starołęce możemy zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Projekt Sławskiego przeznaczony dla tego budynku był nieco inny niż jego realizacja, ale i tak nosi on ślady talentu tego niezwykłego człowieka. Kościoły projektu Sławskiego znajdują się w wielu polskich miejscowościach: miedzy innymi w Bydgoszczy, Rakoniewicach, Kamieńcu, Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie.

Sławski zaprojektował też budynki banku w Kaliszu oraz w Środzie Wielkopolskiej.

Podczas podróży warto odwiedzić miejscowości, w których zachwycą nas dworki i pałace zaprojektowane przez naszego jubilata. Jankowice, Swadzim, Wolsztyn, Bnin, Piotrowo to tylko niektóre z tych propozycji.

Dorobek architektoniczny Sławskiego jest bogaty i warty uwagi. Jest to świetny materiał i temat do stworzenia gier miejskich i zabaw edukacyjnych, które przybliżą nie tylko młodzieży postać Rogera Sławskiego.

Alicja Maksymiuk