O czym szumią rogalińskie dęby?….

Dnia 26 kwietnia 2022 roku klasa 3 apa, 3 aga i kilkoro uczniów z klasy 3 agb, wraz z wychowawczyniami , panią Katarzyną Płócienniczak, panią Agnieszką Zarzyńską, panią Justyną Tabaszewską odwiedziły Pałac w Rogalinie oraz Muzeum –  Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera w  Puszczykówku.

W Rogalinie zachwycaliśmy się lekcją muzealną na temat sztuki Młodej Polski – „ Nie zawsze Melancholia. O sztuce Młodej Polski”. Wielcy buntownicy, koneserzy piękna i … ich osobliwości. Malczewski, Mehoffer, Wyspiański, Pankiewicz, Weiss, Boznańska. Wybitni artyści, których twórczość przedstawiona została w sposób – jak na sztukę tego okresu przystało – niekonwencjonalny.

Po Muzeum Arkadego Fiedlera oprowadzał nas wnuk, Marek. Na parterze domu wyeksponowano zdjęcia, książki, mapy oraz liczne pamiątki z egzotycznych wypraw słynnego podróżnika. Zobaczyć tu mogliśmy,  m.in. preparowane przez Indian Hibarów ludzkie głowy, obrzędowe rzeźby i maski czy kolekcję tropikalnych motyli. Obok domu znajduje się Ogród Kultur i Tolerancji. Mogliśmy w nim podziwiać między innymi kopię w skali 1:1 statku Krzysztofa Kolumba – „Santa Maria”. W ogrodzie znajduje się również odtworzony w skali 1:9 wizerunek Buddy z doliny Bamian w Afganistanie, którego oryginał został zniszczony w 2001 r. przez Talibów. W innej części ogrodu można podziwiać kopię posągu z Wyspy Wielkanocnej – w skali 1:1. Warta uwagi jest także replika samolotu Hurricane, na którym walczyli polscy lotnicy w czasie II wojny światowej.