FIT FOR BIM – Spotkanie projektowe uczniów na Politechnice Poznańskiej

W dniach 21-25.10.2019 r. uczniowie z Belgii, Danii, Niemiec i Polski spotkali się na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Budownictwa wraz z wykładowcami i nauczycielami, by w praktyczny sposób przećwiczyć lekcje BIM. Projekt realizowany jako Erasmus +, akcja 2 przez BGZ Berlin zakłada wypracowanie wspólnego modelu kształcenia BIM w krajach Unii Europejskiej. W projekcie tym uczestniczy również siedmioro uczniów ZSB Poznań z klas II i IV TB oraz IV TAK. Nasi uczniowie w międzynarodowym zespole mieli za zadanie z pomocą programu REVIT zaprojektować dom jednorodzinny, dokonać kalkulacji i kosztorysu. Przy tej okazji pracując w międzynarodowych grupach porozumiewali się w języku angielskim. Zajęcia na Politechnice Poznańskiej prowadzone były od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 16:00. Dla naszych uczniów było to jedna z nielicznych okazji, by zapoznać się z programem projektowym REVIT, gdyż podczas zajęć szkolnych korzystają z programu ARCHICAD. Naszym uczniom towarzyszyli podczas spotkania projektowego panowie Szymon Buchowski i Maciej Jóźwiak, którzy z ramienia ZSB Poznań pracują przy tym projekcie.

Spotkanie uczniów szkół technicznych pozwala także na zebranie doświadczeń i porównanie modelów kształcenia. W ramach wykonywania zadań okazało się, że nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze, nie mając także kompleksów w porozumiewaniu się. Projektowanie z użyciem nowoczesnych metod ma uzmysłowić szerszą perspektywę budownictwa, do którego od jakiegoś już czasu wdarły się nowoczesne środki projektowania, kalkulowania i realizacji projektów. Nasi uczniowie mieli w tym czasie okazję podnieść swoje umiejętności projektowe z użyciem nowoczesnych programów, a jednocześnie uzmysłowić sobie, że należy poszukiwać nowych form w projektowaniu i modelowaniu budowlanym.