Jubileusz 55 – lecia Zespołu szkół Budowlanych

50 lat minęło i jeszcze 5… zatem okazja, aby świętować, podsumowywać, spoglądać z nostalgią w przeszłość, ale i snuć już plany na przyszłość. 20 września 2014 roku w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się jubileuszowa gala. Świętując, przekraczaliśmy granice państw i kultur. Rozpoczęliśmy jednak tradycyjnie, po polsku, z polonezem. Przy melodii naszego rodzimego tańca, powitał przybyłych gości pan dyrektor Arkadiusz Dratwa. Kolejne wystąpienia tętniły etnicznymi rytmami Afryki, hiszpańskim temperamentem i sąsiedzkim, bawarskim jodłowaniem. Przemówieniami zaszczycili nas: prezydent miasta Poznania pan Ryszard Grobelny, prezydent Wielkopolskiej Izby Budownictwa pan Marek Szczęsny.

Podczas uroczystości Sztandar ZSB został udekorowany przez dyrektora Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej pana Tomasza Wikę i starszego i podstarszego Cechu Rzemiosł Budowlanych Wojciecha Wiatra i Czesława Przybyłę. Pan dyrektor Arkadiusz Dratwa otrzymał nagrodę z rąk Wielkopolskiej Izby Budownictwa.

Wyrazem uznania i wdzięczności ze strony szkoły było przyznanie tytułu i wręczenie statuetek „Przyjaciela Szkoły”.

Tytuł ten otrzymali: pan Andrzej Boruszak, sekretarz rady Wielkopolskiej Izby Budownictwa, pan Czesław Przybyła, podstarszy Cechu Rzemiosł Budowlanych oraz Henryk Gubernat, rzemieślnik, który wyszkolił ponad 100 uczniów.

Cech Rzemiosł Budowlanych wyróżnił i odznaczył panią Elżbietę Wawrzyniak, pana Macieja Jóźwiaka, pana Henryka Sobkowiaka Złotymi Odznakami Cechowymi. Panie Emilia Zborała, Jolanta Zieliński i dyrektor Arkadiusz Dratwa zostali odznaczeni Honorowymi Odznakami Rzemiosła.

Wyróżniona została także młodzież, która brała udział w projekcie zatytułowanym „Staż w Niemczech szansą na podwyższenie umiejętności budowlanych i kluczem do wzrostu mobilności na rynku pracy w zjednoczonej Europie”. Uczniowie otrzymali certyfikaty „Europaszport mobilności”, które zostały wręczone przez dyrektora Arkadiusza Dratwę oraz niemieckiego gościa Waltera Jahna.

Przebieg uroczystości troszeczkę zakłócały gwiazdy estrady, które miały uświetnić jubileusz. Piosenkarz Justin Timberlake mylił bowiem salę prób z główną sceną naszej gali. Kiedy jednak nadszedł czas jego występu, szybko zjednał sobie publiczność swym wyjątkowym talentem. Zaprosił wszystkich na galę rozdania oskarów. W tym roku była ona szczególnie przez nas oczekiwana, gdyż nominowanym do tej prestiżowej nagrody filmowej był film o Zespole Szkół Budowlanych. Film walczył o nagrodę w kategorii „Za wszystko”, gdyż składał się z prawie wszystkich możliwych gatunków filmowych. Pokazał szkołę w jej wielu odsłonach. Pokazał po prostu życie, które w niej kwitnie, bo jak mawiał Alfred Joseph Hitchcock: „film to życie, z którego wymazano plamy nudy”. Scenarzystkami i reżyserkami filmu były panie Jolanta Zielińska i Alicja Maksymiuk, a realizatorem i montażystą ksiądz Jacek Zjawin. W filmie udział wzięli dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie szkoły. Upragnioną statuetkę oskara za film, który pokonał całą konkurencję, odebrał zaskoczony dyrektor Dratwa. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się przy dźwiękach wzruszającego „Happy birthday”, wyśpiewanego przez Marilyn Monroe i Justina Timberlake. Po filmowych wzruszeniach odbył się bankiet, na który wskazał nam drogę czerwony dywan – symbol naszej oskarowej, jubileuszowej gali 55 – lecia Zespołu Szkół Budowlanych.