Dekarz

Opis zawodu

Dekarz wykonuje zadania zawodowe związane z kryciem dachów, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Wykonuje również podkłady pod pokrycia dachowe oraz montuje okna dachowe, wyłazy i świetliki.

Dekarz wykonuje wszelkie roboty blacharskie na budowie tj.: zabezpieczanie kominów, gzymsów przed zaciekami wody opadowej - zakłada rynny i rury spustowe. Tnie blachę na odpowiednie wymiary i formuje ją ręcznie przy pomocy narzędzi.

Zadania i czynności robocze wykonywane przez dekarza zależą od stanowiska, na jakim pracuje.

 

Kwalifikacje

B.12. Wykonywanie robót dekarskich

  • wykonywanie i rozbiórka pokryć dachowych - m.in. posługuje się dokumentacją projektową, wykonuje izolacje pokryć dachowych, montuje okna dachowe, wyłazy, wykonuje roboty związane z remontem i rozbiórką pokryć dachowych,
  • wykonywanie obróbek dekarskich i odwodnień połaci dachowych - m.in. wykonuje i montuje elementy obróbek dekarskich, montuje elementy odwodnień połaci dachowych, wykonuje obmiar robót związanych z wykonaniem i rozbiórką obróbek dekarskich oraz odwodnień połaci dachowych.

Praca

Budownictwo należy do istotnych jednej z ważniejszych gałęzi gospodarki w naszym kraju. Dekarze należą do grupy wykwalifikowanych pracowników budownictwa poszukiwanych w kraju i za granicą.

Praktycznie żadna inwestycja budowlana nie może być ukończona bez wykonania prac dekarskich. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych dekarzy, których umiejętności i zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości i efektywności wykonywanych prac dekarskich. Osoby przedsiębiorcze mogą podejmować własną działalność gospodarczą lub tworzyć własne firmy budowlane. Na rynku pracy istnieje stałe, stabilne zapotrzebowanie na dekarzy.

Klasa patronacka

W roku szkolnym 2016/2017 otwieramy klasę Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie dekarz pod patronatem firmy FAKRO.

Jest to zawód bardzo dobrze płatny gwarantujący zatrudnienie po ukończeniu szkoły. Firma patronacka gwarantuje wysoki poziom dodatkowych szkoleń, praktyki zawodowe, dodatkowe wyposażenie oraz wycieczki do fabryki w Nowym Sączu.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!