Projekt Leonardo da Vinci "Projekty Mobilności"

GaleriaW dniach 03.02.2013 – 23.02.2013 grupa 16 uczennic ZSB z klas 3 A TAK i 3 B TAK udała się do Frankfurtu nad Odrą, by odbyć w Centrum Kształcenia ÜAZ Zakładu Promowania Kształcenia Ponadzakładowego Przemysłu Budowlanego dla Krajów Berlin i Brandenburgia swój 3 tygodniowy staż w ramach projektu unijnego Leonardo da Vinci "Projekty Mobilności" pt. ,,Elementy architektury ogrodowej wzbogacające krajobraz” dofinansowany przez Narodową Agencję Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji / FRSE przy Ministerstwie Edukacji w Warszawie w kwocie 32.842 Euro.

Projekt został zakwalifikowany do realizacji pod numerem 2012-1-PL1-LEO01-27896. Projekt na wniosek Dyrektora ZSB Arkadiusza Dratwy autorstwa nauczyciela języka niemieckiego Macieja Jóźwiaka i przy współpracy panów: Pawła Frąckowiaka i Henryka Sobkowiaka został skierowany wyłącznie dla dziewcząt z klas trzecich Technikum Architektury Krajobrazu celem podwyższenia umiejętności technicznych i zawodowych, uzupełnienia wiedzy i pozyskania praktycznych kompetencji potrzebnych do wykonania prac w brukarstwie i drewnie.

W ramach projektu uczennice odbyły najpierw zajęcia przygotowawcze: 15 godzin zajęć zawodowych z panem Pawłem Frąckowiakiem, 10 godzin z zakresu ochrony i higieny pracy z Panem Henrykiem Sobkowiakiem oraz 10 godzin języka niemieckiego i 6 godzin kulturoznawczych z panem Maciejem Jóźwiakiem. Uczennice także w trakcie stażu odbyły 30 godzinny kurs języka niemieckiego z zakresu ogrodnictwa i architektury krajobrazu.

Zajęcia praktyczne odbywały się od godziny 7:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku. W tym czasie uczestniczki stażu uczyły się zastosowania różnych rodzajów kamieni do budowy ścieżek utwardzonych, placów, czy powierzchni utwardzonych z granitu pod altany i pawilony ogrodowe. Uczennice Technikum Architektury Krajobrazu budowały także oczko wodne. W ostatnim tygodniu zajęć praktycznych program zajęć obejmował budowę elementów drewnianych w architekturze ogrodowej, takich jak kwietniki i pergole. Oprócz zajęć w doskonale wyposażonych halach treningowych uczestniczki stażu odbywały także szereg wycieczek tematycznych.

W ramach kształcenia uczennice naszej szkoły były: w Ogrodach Świata ,,Gärten der Welt” i w Parku Britzer ,, Britzer-Park” w Berlinie , a także w barokowych ogrodach zespołu klasztornego w Neuzelle. Także pobyt na Tropical Islands poświęcony był nie tylko relaksowi i wypoczynkowi, ale także zapoznaniu się z założeniami i elementami wzbogacającymi park tropikalny.

Program kulturowy obejmował trzy wycieczki do Berlina i jedną do Poczdamu. W Berlinie uczennice zwiedziły muzea na Wyspie Muzeów, Muzeum NRD, Muzeum Techniki, były na Wieży Telewizyjnej, zapoznały się ciekawostkami Berlina Wschodniego i Zachodniego, historią Muru Berlińskiego z przejściem na Check-Point-Charlie. Ponadto spróbowały Berlińskiej kiełbaski tzw. Berliner Würstchen, która okazała się dla wszystkich smakołykiem. W Poczdamie dziewczyny zwiedzały Muzeum Filmowe,Dzielnicę Holenderską, Cecilienhof, Aleksandrowkę, Cecilienhof i Bramy Poczdamu: Nauner , Jäger- i Brandenburger Tor.

Uczestniczki stażu otrzymały na zakończenie stażu certyfikaty w trzech językach niemieckiej instytucji przyjmującej, certyfikat kursu językowego, a po powrocie do Polski otrzymają także Europass Mobilność.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd