ERASMUS + Pozyskiwanie kadr zawodowych w gospodarce budowlanej

GaleriaSpotkanie rozpoczynające projekt ERASMUS+ Akcja 02 pt. ,,Pozyskiwanie kadr zawodowych w gospodarce budowlanej” nr projektu 2018-1-DE02-KA202-005210

28 listopada 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze projektu UE Erasmus+, akcja 02 uczestników projektu z 6 krajów: Łotwy, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Polski i Niemiec. Polskę reprezentuje w projekcie Zespół Szkół Budowlanychw Poznaniuoraz Wielkopolska Izba Budownictwa, jako organ prowadzący szkołę. Gospodarzem spotkania był Zakład Kształcenia Ponadzawodowego Przemysłu Budowlanego dla Krajów Berlin i Brandenburgia we Frankfurcie nad Odrą, który jest jednocześnie organizacją, która zawnioskowała, prowadzi i rozlicza projekt. Realizacja projektu przewidziana jest na 15 miesięcy. Zespół Szkół Budowlanych reprezentowali na tym spotkaniu: dyrektor pan Arkadiusz Dratwa, pani wicedyrektor Monika Przybysz i jednocześnie przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Budownictwa oraz pan Maciej Jóźwiak – nauczyciel języka niemieckiego. Ponadto Wielkopolską Izbę Budownictwa reprezentowali przedstawiciele z firm: MAŁKOWSKI-MARTECH pan prezes Zenon Małkowski, który jest jednocześnie członkiem Rady WIB oraz firma WUPRINŻ S A reprezentowana przez członka zarządu pana Sławomira Raniszewskiego a także firma BUDMAR reprezentowana przez pana Łukasza Judkowiaka. Celemprojektu partnerskiego jest utworzenie międzynarodowej sieci kształcenia zawodowego z udziałem szkół zawodowych, izb, związków i przedsiębiorstw budowlanych dla pozyskania nowych kadr zawodowych w branży budowlanej w okresie cyfryzacji i komputeryzacji. Każdy z uczestników projektu ma za zadanie utworzyć w swoim kraju sieć powiązań dla sprostania zapotrzebowania, a jednocześnie rozwinąć cyfryzację w budownictwie oraz przeprowadzić analizę kształcenia zawodowego. Przy tej okazji organizacje z poszczególnych krajów mają podjąć się zadania, jak podjąć się odpowiedzialnego kształcenia zawodowego reagując na nowe wymagania rynku, by w przyszłości kształcić nowe, młode kadry według współczesnych trendów mając dostęp do najnowszych trendów branży budowlanej oraz najnowszych technik w kształceniu zawodowym, czyli mówiąc wprost, co zrobić, by kształcenie zawodowe budowlane stało się na powrót atrakcyjne dla młodych ludzi.W ramach spotkania wszyscy uczestnicy projektu przedstawili się, przedstawili także swoje problemy w pozyskiwaniu nowych kadr zawodowych dla branży budowlanej. Niemieccy koledzy przedstawili obecną sytuację na rynku budowlanym oraz perspektywy na następne lata poprzez szczegółową analizę danych z rynku budowlanego. Analizę rynku budowlanego oraz sytuacji kadr w branży budowlanej przedstawili także przedstawiciele firm działających w Niemczech, takich jak BONAVA,czy STRABAG.Pod koniec stycznia 2019 dojdzie do kolejnego spotkania roboczego, tym razem na Słowacji w Żilinie, gdzie uczestnicy projektu zapoznają się z problematyką Słowacji pod względem kształcenia kadr dla branży budowlanej. Omówione zostaną wówczas także zadania, które uczestnicy z poszczególnych krajów mają do tego czasu wykonać. Projekt zakłada także utworzenie sieci powiązań i partnerstw pomiędzy poszczególnymi instytucjami w przyszłości, m.in. wymian szkolnych oraz kolejnych projektów o wymiarze międzynarodowym.

praktyczna
nauka
zawodu

Przyjdź i poznaj tajniki
pracy technika, dekarza,
montera, mechanika,
lakiernika, blacharza lub
wybierz spośród wielu
innych zawodów.

ciekawe
przedmioty
oraz sekcje

Dołącz do swojej sekcji
sportowej, florystycznej,
muzycznej, teatralnej,
fotograficznej lub
tanecznej. Poznaj języki
obce, ucz się i zwiedzaj.

ADRES

ul. Grunwaldzka 152
60-309 Poznań

TELEFON

+ 48 61 661 88 88
wew. 231

© Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd