Wycieczka do firmy MODERTRANS

Galeria05.12.2018 r. uczniowie klasy II mechanik pojazdów samochodowych wzięli udział w wycieczce do firmy MODERTRANS Sp. z o.o., oddział Biskupice Wlkp. Celem wycieczki było zapoznanie się z etapami procesu technologicznego produkcji tramwajów oraz warunkami pracy w firmie Modertrans. Na wstępie uczestnicy poznali historię zakładu, obecną jego strukturę, asortyment produkowanych pojazdów oraz zakres świadczonych usług. Zwiedzanie rozpoczęto w hali spawania konstrukcji nośnej tramwaju. Następnym etapem zwiedzania był dział obróbki skrawaniem oraz montażu wózków napędzających i obrotowych. Zaprezentowany został również montaż elementów poszycia zewnętrznego i wewnętrznego, które nadają nowoczesny wygląd współczesnym pojazdom.

Uczestnicy zobaczyli również silniki elektryczne do napędu tramwaju wraz z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania, układy klimatyzacji, sterowania, tzw. „czarne skrzynki” rejestrujące parametry jazdy, system informacji pasażerskiej i monitoringu. Każdy miał okazję zobaczyć, jak wygląda tramwaj bez osłon tj. od ośrodka, od zewnątrz, a nawet od spodu. Na podstawie otrzymanych informacji i bezpośredniej obserwacji poszczególnych etapów produkcji uczniowie konfrontowali swoją wiedzę samochodową. Znaleźli wiele analogii, jak np. hamulce z układem zapobiegającym blokowaniu kół, czyli ABS w tramwaju, klimatyzację, sterowniki, magistrale cyfrowe. Porównywali główne dane pojazdów tramwajowych z danymi technicznym samochodów.

Zdyscyplinowana i zadowolona grupa młodzieży wróciła do Poznania z nowymi doświadczeniami zawodowymi jak również perspektywami zatrudnienia w nowoczesnej firmie z wdrożonymi systemami: Zarządzania Jakością, Zarządzania Środowiskowego oraz prowadzoną Polityką Zintegrowanego Systemu Zarządzania.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
Our website is protected by DMC Firewall!