Szkolenia BIM dla uczniów Technikum Budowlanego

Fit for BIM

Szkolenia BIM dla uczniów Technikum Budowlanego

19 września br. w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się kolejna seria szkoleń dla uczniów Technikum Budowlanego w zakresie kosztorysowania, ARCHICAD. Działania szkoleniowe realizowane są w ZSB od ubiegłego roku szkolnego 2017/2018 w ramach projektu Erasmus+ dotyczącego BIM, w którym uczestniczy także Zespół Szkół Budowlanych i Politechnika Poznańska, jako polscy partnerzy projektu.

W zajęciach wzięli udział tym razem uczniowie z klasy IV TB. Szkolenie przeprowadziła przy współudziale nauczyciela prowadzącego zajęcia pana Krzysztofa Stachowiaka firma ASTINO Centrum Rozwoju. Kurs miał na celu zapoznanie się z możliwościami modelowania BIM w budownictwie, stosowanie techniki 3 D, co wraz z odpowiednim oprogramowaniem kosztorysowania ma zmniejszyć ostateczne koszty realizacji budowy, a już na etapie projektowania wydać jak najbardziej realny kształt projektowanego obiektu budowlanego.

Zajęcia BIM w ZSB mają urealnić kształcenie BIM, kosztorysowanie i projektowanie mają zostać oparte na najnowszych technikach BIM. Ponadto kształcenie BIM staje się współczesnym trendem w budownictwie nie tylko na uczelniach budowlanych, ale staje się powszechne w biurach architektonicznych oraz firmach budowlanych i dużych i małych w całej Europie. Projekt BIM zakłada wypracowanie właściwego ujednoliconego schematu kształcenia BIM w Europie na etapie szkół średnich, uczelniach oraz w formie kursów doskonalących dla pracowników budowlanych, w szczególności w krajach uczestniczących w projekcie takich jak Belgia, Dania, Niemcy i Polska. ZSB przewiduje w ramach projektu dalsze szkolenia dla uczniów Technikum Budowlanego, celem podwyższenia poziomu kształcenia BIM w szkole, oraz wypracowania modelu kształcenia BIM dla szkolnictwa średniego i wyższego, budowlanego przy współpracy z Politechniką Poznańską i zagranicznymi partnerami. Modelowanie BIM ma stać się za kilka lat powszechnym środkiem projektowania, kosztorysowania i wykonawstwa budowlanego, co przełoży się z pewnością na jeszcze wyższy poziom realizacji obiektów budowlanych. Uczniowie ZSB już dzisiaj powinni zdawać sobie z tego sprawę, by w przyszłości sprostać wymaganiom BIM i by nauczyć się umiejętności wykorzystywania BIM.

Projekt Erasmus + z BIM trwać będzie do 31 sierpnia 2019 r.

© 2017 Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!