Długa i pasjonująca podróż ze Sławskim – czyli o odsłonięciu tablicy słów kilka

Emocje już nieco opadły, więc możemy napisać coś więcej na temat minionego piątku…

Kiedy 12 lat temu nadawaliśmy naszej szkole imię Rogera Sławskiego chyba nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, w jaką podróż wyruszamy. Ta okazała się długa i pasjonująca. A duch Rogera w murach ZSB pozostaje wiecznie żywy. Dlatego nie mogliśmy poprzestać wyłącznie na nadaniu imienia. Rola patrona przecież zobowiązuje.

Kolejny duży krok w tej wspólnej przygodzie nastąpił w 2017 r., kiedy to, po wielu staraniach, udało się przenieść grób tego słynnego, poznańskiego architekta z cmentarza na Junikowie, na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.

Odbywały się też niezliczone ilości konkursów, wycieczek, przedstawień i konferencji cyklicznych związanych ze Sławskim. W międzyczasie powstała również książka, naszego wydawnictwa – o nim właśnie.

Teraz przyszła pora na upamiętnienie miejsca, w którym mieszkał przed laty. Dlatego właśnie na murach kamienicy przy ul. T. Kościuszki 80. została zawieszona tablica.

W uroczystości wzięli udział m.in. Mariusz Wiśniewski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta, Wojciech Banaś Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Poznania, a także dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie ZSB oraz mieszkańcy kamienicy i zaproszeni goście.

Wszystkich przywitał Arkadiusz Dratwa Dyrektor naszej szkoły, który wspomniał nie tylko o Sławskim i jego projektach, ale również o mieszkańcach adresu przy Kościuszki 80. Podkreślił jak wielkie wrażenie zrobiła na nim atmosfera serdeczności panująca wśród mieszkańców. Ale i pięknie wypielęgnowane podwórko, o które wszyscy bardzo dbają.

Zdecydowanie był to dzień pełen emocji, wdzięczności, radości i wzruszeń.

Mamy nadzieję, że mijając to miejsce zatrzymacie się na chwilę. A odkrywanie Poznania i całej Wielkopolski w poszukiwaniu projektów Rogera Sławskiego sprawi Wam co najmniej tyle radości, ile naszym uczniom.

Poniżej zamieszczamy scan własnoręcznie spisanych wspomnień o Rogerze Sławskim, których autorką jest dr Krystyna Harmacińska – wieloletni przyjaciel, lekarz i sąsiadka rodziny Sławskich.
Zmarła w wieku 90 lat we wrześniu 2020 roku.

Poniżej zdjęcia z piątkowej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Rogera Sławskiego przy
ul. Kościuszki 80.