MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA MŁODYCH MECHANIKÓW MOTOCYKLOWYCH I ROWEROWYCH SERWISANTÓW W SZWAJCARII

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu w zawodzie mechanik motocyklowy wzięli udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w Berno w Szwajcarii. Mistrzostwa odbyły się w dniach 23- 25.02.2023 na terenie Międzynarodowych Targów EXPO w Berno. W zawodach wzięło udział wraz z przedstawicielami szkół oraz komisjami konkursu 100 osób z Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski i Szwajcarii. ZSB Poznań reprezentowali uczniowie klasy drugiej: Mateusz Gruszczyński i Alan Sobik, a towarzyszyli im Pan dyrektor ZSB Poznań Arkadiusz Dratwa oraz nauczyciel języka niemieckiego Maciej Jóźwiak. Oprócz zadań konkursowych wykonywanych przy motocyklach różnych marek, w tej samej hali odbywały się równocześnie mistrzostwa dla uczniów uczących się serwisu rowerowego. Zadania konkursowe, to między innymi: naprawa sprzęgła, przegląd przednich widełek z wymianą oleju, wyszukiwanie błędów w systemie oświetleniowym i sygnalizacyjnym, diagnostyka blokady kierownicy, złożenie skrzyni biegów. Konkurs to także wymiana doświadczeń, nawiązywanie nowych znajomości oraz program kulturowy – podczas pobytu uczniowie ZSB Poznań zwiedzili urokliwe szwajcarskie miasto Berno nad rzeką Aare. Był to czas nauki języka angielskiego, w tym języka zawodowego, miłych serdecznych rozmów, wzajemnej nauki, budowania relacji zawodowych na poziomie międzynarodowym. Zespół Szkół Budowlanych uczestniczy w mistrzostwach siódmy raz. Wcześniej konkursy odbywały się we Frankfurcie nad Menem, Zurychu, Wiedniu, czeskim Brnie i holenderskim S-Hertogenbosch. Organizacja i przeprowadzenie konkursu wymaga ogromnego wysiłku przygotowawczego. Z reguły turnieje tego rodzaju odbywają się najczęściej podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych, jako promocja zawodu, który jest niedoceniany i rzadko wybierany przez młodych ludzi, a przecież po ilości sprzedaży motocykli i rowerów wyraźnie widać, że potrzeby na dobry serwis wyraźnie wzrastają. ZSB Poznań przyjmuje od kilku lat, co rok od 8 do 12 uczniów chcących podjąć naukę w zawodzie mechanik motocyklowy, jest to rzadkość na skalę polską. Zajęcia praktyczne odbywają się w poznańskich serwisach motocyklowych. Możliwości związane z przyszłym zawodem, to serwis motocyklowy, prowadzenie autoryzowanej sprzedaży motocykli, motorowerów i sprzętu motocyklowego, sprzedaż hurtowa części motocyklowych, prowadzenie turystyki motocyklowej, czy szeroko rozumiane zrzeszanie się w gremiach i klubach motocyklowych. Zespół Szkół Budowlanych​uczestnicząc w zawodach, ma nadzieję, że uczestniczący w nich uczniowie nie tylko bardziej rozreklamują zawód mechanika motocyklowego w środowisku rówieśniczym, ale podzielą się później swoimi międzynarodowymi doświadczeniami w szkole i zakładzie, gdzie odbywają zajęcia praktyczne, co przyczyni się do stałego podwyższania poziomu uczenia się, lepszej motywacji i dostrzegania w życiu potrzeby nieustannego dokształcania się i przywiązywania do wybranej przez siebie branży, w tym wypadku branży motocyklowej w myśl szwajcarskiego hasła: ,,Twój sukces z udziałem mojego rzemiosła”, bez którego coraz trudniej o dobry serwis, wykonanie właściwej naprawy, zadowolenia z produktu, wykonanej pracy i przyjemnej jazdy motocyklem i rowerem.